wawel

Home » Aktualizowany dziennik filozoficzny

Aktualizowany dziennik filozoficzny

Advertisements

OTWARCIE DZIENNIKA MYŚLI, REFLEKSJI, PYTAŃ, INTUICJI…

Rozpoczynam “księgę myśli rozproszonych”, pamiętnik “ogryzmolony i w siebie pochylon -. Obłędny!… ależ – wielce rzeczywisty!”. Będzie on niezależny od żyjącego swym życiem ciągu notek (tekstów) blogowych ukazujących się na stronie https://wawel24.wordpress.com/home/blog/.

Charakter tego “dziennika” będzie impresyjny. Często przychodzi nam do głowy tylko jedna myśl, której tymczasowo nie rozwijamy w obszerny tekst, nie pogłębiamy, nie weryfikujemy – ale wiemy, że jest cenna, że długo dojrzewała, że warta jest utrwalenia, lub zapytania się innych co o niej sądzą. Bywa, że takie myśli rodzą się pod wpływem jakiegoś zdania przeczytanego w książce, czasopiśmie, na blogu lub usłyszanego w dialogu filmowym. Postaram się część z takich punktowych refleksji zapisywać tutaj w postaci “notki rozrastającej się” :). Po prostu będę dokonywał edycji i każdego dnia lub co kilka dni, na bieżąco, dopisywał kilka akapitów. W związku z tym, każdy, kto tu będzie często zaglądał z dużym prawdopodobieństwem może tu znajdować zawsze coś nowego.

==============================================

26 stycznia

Wczoraj kupiłem b.ciekawą książkę. Jest to dziennik prowadzony przez Teresę Tyszkiewiczową (ur.1906 r. w Krakowie, zm. 1992 r. w Łodzi). Córka Ignacego i Pauliny z Łubieńskich, hrabiów Ledóchowskich. Była malarką, wykładowczynią i ilustratorką. Zagadnienia sztuki i malarstwa są oczywiście obecne w jej zapiskach, ale tym, co uderza jest szerokość jej horyzontów intelektualnych, żywość, odwaga myśli i niezależność. Jej dziennik roi się od cytatów z filozofów, teologów, mistyków, psychologów, socjologów, od śladów lektur w kilku językach i od krótkich relacji z osobistych spotkań i dyskusji z wielu znaczącymi postaciami polskiego życia kulturalnego lat 1940-1980. Nawet wtedy, gdy nie zgadzamy się z nią w jakiejś konkretnej sprawie, ocenie etc., to ma ona zdolność ujmowania zagadnień od ich strony “istotowej” (umysł wykształcony na logice i metodologii klasycznej), co czyni łatwym, pobudzającym i rozwijającym “dyskutowanie z nią w myślach”.  Będę to nieraz czynił w tym moim “notatniku”. Sam jeden tom notatek, refleksji tej kobiety jest wartościowszy i głębszy, niż wszystkie poważne dzieła, które nasi obecni “koryfeusze” humanistyki polskiej (tacy np. jak Marcin Król, M.Środa, Z.Mikołejko) wyprodukowali poprzez wszystkie lata swojej “aktywności twórczej”. Czytając ten tom (zapiski Tyszkiewiczowej zajmują 462 str., w dalszej części znajduje się 5 esejów o życiu i twórczości autorki, m.in. autorstwa J.Nowosielskiego) widzimy jak na dłoni, doświadczamy namacalnie uderzającej różnicy pomiędzy przedwojenną inteligencją polską, a jej powojennym “zastępnikiem”. Zamiast gęstej, wolnej od “postępowej chemii”, pożywnej i zdrowej wiejskiej  śmietany mamy dzisiaj “zabielacz” na bazie rakotwórczego oleju palmowego – tak metaforycznie można przedstawić zmianę jakościową polskiej humanistyki.

Warto przeczytać krótki rys jej życia tu: Teresa Tyszkiewiczowa 1906 – 1992
z domu Ledóchowska

siostry-3

Maria Teresa Józefa Tyszkiewiczowa z rodzeństwem (druga od lewej)

f1

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Get Their Attention

The Home page template is designed for just this purpose.

Add a bold headline with a Text widget.

Call to Action

%d bloggers like this: